Dünya

Yayımlanma Tarihi: Haziran 22nd, 2013 | Haber Editörü: Hasan Arıkan

0

1 Milyon Brezilyalı Eylemde

brezilya-protestoBrezilya’da 2 Haziran’da toplu taşıma ücretlerine yapılan zamları ve 2014 Dünya Kupası için yapılan harcamaları protesto etme amacıyla başlayan eylemler ülke çapına yayılarak, 100’ün üzerinde kente sıçradı. Hükümete karşı düzenlenen protesto gösterilerinde polisin Brezilyalılara karşı tutumu ise tıpkı ülkemizde yaşanan Gezi Parkı olaylarında olduğu gibi sosyal medya aracılığıyla tüm dünyaya duyuruluyor. BBC’nin iddiasına göre Brezilya yapılan eylemlere katılanların sayısı şimdiden 1 milyonu geçmiş durumda…

Ülkemizde Gezi Parkı olaylarında herkesi üzen ölüm haberlerinin benzerleri Brezilya’dan da gelmeye başladı. Yapılan açıklamada şuana kadar iki eylemcinin yaşamını yitirdiği belirtilirken, 2014 Dünya Kupası ile toplu taşıma ücretlerine yapılan zammı protesto etme amacıyla başlayan eylemler hükümet karşıtı toplumsal bir direniş sinyalleri vermeye başladı. Eylemlerin hükümet karşıtı bir direnişe doğru evrimleşmesinde, protestolar esnasında 2 kişinin hayatını kaybetmesinin de büyük etkisi olduğu söyleniyor. Belem şehrinde düzenlenen protestolarda temizlik işçisi Cleonice Vieira de Moraes’in polis tarafından atılan biber gazından etkilenerek yaşamını yitirdiği iddia edilirken, birkaç gün önce Ribeirao Preto şehrinde bir kişinin arabasını barikatlara sürmesi sonucunda 18 yaşındaki Marcos Delerate hayatını kaybetmişti.

Brezilya’da sokaklarda hükümeti protesto etmek amacıyla toplanan kalabalıkların günden güne artarak milyonlarla ifade edilir hale gelmesi üzerine Japonya’yı ziyarete gidecek olan Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff’in gezi programını iptal ettiği açıklandı. Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff’in ülke için çok önemli olan Japonya ziyaretini ertelemesinin, eylemlerin devlet cephesinde de ciddiye alındığının göstergesi olduğuna dair yorumlar yapılıyor. Bakanlar Kurulu’nu Cuma günü toplantıya çağıran Cumhurbaşkanı Rousseff, ülkede yaşanan ve her geçen gün de büyüyen eylemler neticesinde yaşanan krizi değerlendireceği bildirildi.

Toplu taşıma ücretlerinin hükümet tarafından zamlanarak 3 Real’den 3,20n Real’e çıkmasını protesto eden Brezilyalılara yapılan sert müdahaleler birçok Brezilyalının tepsini çekmiş, sonrasında hükümet zam kararını iptal etmesine karşın eylemler devam etmiştir. 2014 Dünya Kupası hazırlıkları için yapılan harcamaların da eylem nedenleri arasına girmesiyle birlikte ülkedeki protestocuların sayısının 1 milyonu geçtiği söyleniyor. Hükümet ise toplu taşıma ücretlerine yapılan zam oranının, enflasyon oranının altında olduğunu ifade ediyor. Brezilyalı haberciler ise yaşananların, 1992 yılında Cumhurbaşkanı Fernando Color de Mello’nun yargılanmasının istenmesinden bu yana geçen 20 yıl içinde görülen en büyük toplumsal hareket olduğunu söylüyor.

Haber Etiketleri: , , ,


Haber Editörü Hakkında

İlkokul öncesinde tanıştığım Amiga 500, Amiga Workbench kullanmaya çalışırken erken yaşta okuma yazma öğrenmeme sebep oldu. İlkokul yıllarımda 386 DX başında oyun oynamak için geçirdiğim saatler ise MS-DOS kullanmayı öğrenmemi sağlayarak, PC dünyasına kocaman bir adım atmama yardımcı oldu. Üniversite yıllarında özgün içerik üretimine yönelik çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaya başladım. Geçen yıllar içinde yüzlerce farklı siteye, onlarca farklı konuda, binlerce farklı yazıyla katkı sağladım ve sağlamaya da devam etmekteyim. Şuanda Tamseo+ ekibinin bir parçası olarak başta Tam Haber olmak üzere çeşitli mecralarda editörlük yapmakta, özgün içerik konusunda farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara destek sağlamaktayım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑